Spořte, dokud jste mladí, vyplatí se to
Je celkem jedno jak a u jaké finanční společnosti/banky se rozhodnete ukládat a zhodnotit své peníze. Přísloví „kdo šetří, má za tři“ nepatří do dějin, ale je stále platné. Ukládat peníze se vyplatí v každém věku a pokud jste mladí, zbytečně s tím neotálejte.
Jak spořit a peníze zhodnotit
Pokud nemáte plány na své podnikání, ale chcete si prostě jednoho krásného koupit něco za větší peníze, vyplatí se ukládat peníze do takových finančních produktů, odkud není možné je jen tak vybrat. Je sice hezké mít spořící účet u své banky (typicky ještě v elektronickém bankovnictví hned vedle účtu běžného), jenže realita je bohužel často taková, že pokud má člověk ke svým finančním prostředkům neomezený přístup, větší částku se mu naspořit nepodaří. Znáte to – vždycky je co nakupovat a všude kolem nás je tolik hezkých věcí, žijeme jenom jednou a jsou to přece jenom peníze, na nich nezáleží, peníze budou a my nebudeme, užívejme si života dokud to jde… A tak všelijak podobně se to říká.
Stavební spoření
Stavební spoření se uzavírá klasicky na dobu neurčitou s vázací dobou 6 let. Znamená to, že pokud nechcete přijít o státní podporu 2000 Kč ročně (maximální podpora při splnění všech podmínek), nesmíte po tento čas na peníze sáhnout.
Dejme tomu, že budete spořit 1700 Kč měsíčně (což není tak moc), takže za rok naspoříte 20400 Kč. I bez započtení státní podpory a úroků tak za zmiňovaných 6 let naspoříte 122.400 Kč.
Berte to jenom jako příklad. Pokud nedědíte po rodičích (nebo nemáte jiný větší majetek) a hned po škole začnete spořit, budete si moci ještě v mladém věku pořídit třeba hypotéku bez doplňujících úvěrů (v současné době nelze mít běžně hypotéku na 100 % ceny nemovitosti), budete si moci koupit pěkné auto, vybavení domácnosti apod.
Doplňkové penzijní spoření
Bez zbytečných podrobností lze říct, že i u tohoto finančního produktu existuje zajímavá státní podpora. Pokud máte zaměstnavatele, může vám přispět a sám tuto částku využít ve svém daňovém přiznání (je to pro něj daňově uznatelný náklad).
Jak ale napovídá už název, jde o spoření na důchod. Výhoda začít si spořit v mladém věku tkví v tom, že jako mladý člověk, který má na penzijní spoření čas po celou svou produktivní část života, naspoříte větší částku a v důchodu si už budete jenom užívat.
Životní pojištění
Existuje více druhů životního pojištění. Základ je pojistit se proti nepředvídatelným okolnostem, zdravotním potížím, ztrátě zaměstnání, úrazu, invaliditě a smrti. Samozřejmě, že v případě smrti si vyplacených peněz moc neužijete, ale ty se mohou hodit vašim blízkým, zvlášť v případě, že se staráte o rodinu a jste jejím živitelem.
Jakási nadstavba nad tímto životním pojištěním je kapitálové životní pojištění. Zahrnuje standardně již zmíněné pojištění, ale s tím, že část sumy, kterou klient pojišťovny platí měsíčně, je určena na spoření.
Spořte mladí
Každý má někdy v životě nepředvídatelné finanční výdaje. Když si na začátku profesního života naspoříte zajímavější částku peněz, určitě se vám to vyplatí.