Pravda o půjčkách
Co to je vlastně půjčka? K čemu v naší společnosti existuje a proč mají banky takový zájem je poskytovat? Jde o vytváření hodnoty, z níž profituje úzká skupina majitelů největších bank.
Již jsme psali o tom, co je to Federální rezervní fond. Jde o americkou centrální banku vlastněnou soukromými subjekty (bankami), ale centrální banky máme i v Evropě. Jak fungují? Jak funguje naše Česká národní banka?
Je to jednoduché. Centrální banky dávají pokyn k tisku určitého objemu měny. Natisknutá měna se dostane mezi lidi ve formě půjček. Tisk měny nad rámec skutečně vytvořené hodnoty ve společnosti znamená inflaci, protože čím větší je rozdíl mezi skutečnou hodnotou a hodnotou bankovek, tím menší mají bankovky kupní sílu, tím menší mají hodnotu.
Dnes již každý ví, že banky ve skutečnosti nemají ani ty bankovky, které lidem půjčily. Hodnotu peněz, které banky půjčují, nikdo nevytvořil, peníze nejsou žádnou hodnotou kryté, ani zlatem, jako tomu bylo v minulosti, ani čímkoli jiným. Co to znamená?
Banka půjčí člověku peníze, které nejsou podložené žádnou hodnotou. Člověk splácí půjčku a protože peníze na splátky vydělal, vytvořil skutečnou hodnotu a ty peníze kryté hodnotou práce bance vrací i s úroky. Banka tedy nejenže proměnila nic v hodnotu, ještě získala další hodnotu navíc.
Dejme tomu, že si vezmete hypotéku. Za 30 let zaplatíte půjčenou sumu na úrocích ještě jednou. Jinými slovy půjčili jste si peníze, odpracovali je a zaplatili za ně svůj dům, a ještě jeden takový dům jste dali bance.
Proč proti tomu nikdo nic nedělá?
Inflace a půjčky jsou zdrojem růstu ekonomiky a růst ekonomiky znamená, že banky a vlády mají více peněz. Lidé si mohou koupit nové auto a na úrocích vytvořit hodnotu, kterou někdo jiný spotřebuje. Typicky stát na sociálních dávkách a důchodech.