Plzeň bude druhé město v ČR s Bitcoinovým bankomatem
V Plzni bude 18. 8. v 18 hodin uveden do provozu první bankomat pro elektronickou měnu Bitcoin. Po Praze se tak Plzeň stává druhým českým městem, kde lze Bitcoin tímto jednoduchým způsobem koupit. Partnery projektu jsou Vědeckotechnický park Plzeň, kde bude přistroj umístěn, a statutární město Plzeň.
Provozovatelem bitcoinového bankomatu je společnost Bitcomp s.r.o.
Jak uvádí její ředitel, ing. Martin Pilař, „termín Bitcoinový bankomat je sice zažitý, avšak zavádějící. V bankomatu si totiž obvykle vybíráte peníze z Vašeho učtu. V tzv. Bitcoinovém bankomatu však za svou hotovost Bitcoin, případně jinou elektronickou měnu, kupujete. Proto přístroj výrobce General Bytes s.r.o. pro jednosměrnou směnu, tzn. nákup elektronické měny za hotovost, uvádíme pod vlastní značkou BitcoMAT (R)“.
Můžete jednoduchým způsobem vysvětlit, co to vlastně Bitcoin je a k čemu slouží?
Bitcoin bývá nejčastěji označován jako elektronická měna. Je to však především geniální platební systém, kde kupující platí přímo prodávajícímu. Není třeba žádného prostředníka, kterým je v dnešní době nejčastěji banka. Platby probíhají okamžitě, jako když si pošlete peníze v rámci jedné banky. Jen s tím rozdílem, že můžete platit kamkoliv po světě. Další výhodou je cena. Poplatek za transakci je zhruba 1 Kč a navíc je dobrovolný.
Dobrovolný poplatek? Jak je to možné?
Ano, poplatek nemusíte platit. Většina Bitcoinových peněženek to umožňuje. Jediná nevýhoda, která z nezaplacení poplatku plyne, je, že Vaše transakce nebude odbavena prioritně. Příjemce Vaší platby tak obnos uvidí ve své peněžence okamžitě, nicméně s obnosem bude moci disponovat za několik minut déle, než u platby s poplatkem.
To zní jako science-fiction. Proč by někdo provozoval cokoliv zadarmo?
Platební síť udržuji tzv. „těžaři“. Jsou to desetitisíce lidí po celém světě, kteří propůjčuji výpočetní výkon svého počítače Bitcoinové síti a jsou za to odměňováni emisí nových Bitcoinů. Emise má předem daná a pevně stanovená matematická pravidla. Množství Bitcoinů je konečné a předem dané. Celkově je možno vytěžit 21 milionu Bitcoinů. Proto se Bitcoinu též přezdívá „digitální zlato“. Analogie se zlatem nejspíš stála i u zrodu terminu „těžba“. Protože 21 milionu minci bude při širším přijetí veřejnosti málo, je každý Bitcoin dělitelný na 8 desetinných míst. Nejmenší frakce se nazývá Satoshi.
Jak může být systém, který provozuji tisíce lidi, bezpečný?
Nechci zabíhat do zbytečných technických detailů. Velmi stručně řečeno transakce jsou tak složitě zašifrované, že pravděpodobnost zneužití je spíše jen teoretická. Ke zneužití by bylo třeba disponovat počítačem s výpočetním výkonem vyšším než 50 % výkonu Bitcoinové sítě. Takový výkon však nemá žádný současný superpočítač na světě. Samozřejmě, tak jako žádné jiné oblasti lidského konání, ani Bitcoinu se kriminalita nevyhýbá. Největším příkladem budiž pád japonské burzy MtGox závěrem loňského roku. Ta otřásla důvěrou v Bitcoin a způsobila největší pád jeho kurzu. Problémem však bylo vykradení chabě technicky zabezpečené burzy, nikoliv Bitcoin protokol. Bitcoin sám o sobě je bezpečný. Falešné Bitcoiny neexistují. Na rozdíl od papírových peněz.
Jak vidíte budoucnost Bitcoinu Vy?
Podle mého názoru klasické peníze a placení tak, jak jej známe dnes, v budoucnu zcela jistě ustoupí digitálním měnám – ať již to bude Bitcoin, nebo něco podobného. Evoluce je zcela přirozená a nutná v každé oblasti, finanční systém nevyjímaje. Ten současný, založený na dluhu, už nemůže dlouho vydržet. A určitě nepomohou jen nějaké kosmetické změny. Je čas na revoluční změnu a Bitcoin je použitelná alternativa. Podle mého názoru bude Bitcoin pro finanční systém znamenat totéž, co internet pro reklamu a marketing, nebo mobilní telefon pro komunikaci. Naprostý převrat. V jeho důsledku se dá očekávat další extrémní narůst jeho hodnoty. V lednu 2013 stál Bitcoin kolem 13 USD, koncem roku před pádem burzy MtGox již jeho cena překonala 1100 USD. Dnešní kurz se pohybuje okolo 600 USD za Bitcoin. Koncem roku 2014 se predikuje cena okolo 1200 USD a nejodvážnější střednědobé predikce počítají s nárůstem jeho hodnoty až na 100.000 USD/BTC do roku 2020.
Kde se dá Bitcoiny platit?
Ve světě je největším obchodníkem standardně přijímajícím Bitcoin v současné době počítačový gigant Dell. Na implementaci pracuje eBay a Amazon.
Svůj vztah k Bitcoinu v posledních týdnech radikálně přehodnotil Apple. U nás v Česku lze Bitcoinem platit již ve více jak 120 obchodech. Aktuální přehled lze nalézt na webové stránce www.coinmap.org. V poslední době vzniklo několik aplikaci, díky nimž se stala implementace plateb Bitcoiny dostupná doslova pro každého.
Pro každého?
Ano. Na trhu jsou již aplikace, které to relativně snadno umožňují. I každý maloobchodník tak může dnes jednoduše přijímat platby v Bitcoinech a na svůj účet za ně obratem obdržet platbu v korunách. Protože si jsme vědomi, že ne každý je počítačový expert, nabízíme tuto implementaci jako službu na klíč a to včetně potřebného hardware.
Jaké další služby nabízíte?
Většina našich služeb má spojitost s Bitcoinem. Pod značkou BitcoMAT(R) chceme provozovat síť automatů pro jednosměrnou i obousměrnou směnu Bitcoinu a internetovou směnárnu. V současné době hledáme partnery pro provozování ve městech nad 100.000 obyvatel.
Další skupinou je pak prodej strojů pro těžbu Bitcoinu a jejich fyzický hosting, protože ne každý má pro jejich provoz vhodné prostory. Poslední skupinou je pak vývoj a prodej vlastních BitcoMAT(R) TabletPC, které jsou použitelné jako Bitcoin platební terminály a/nebo Bitcoin směnečné terminály a/nebo info kiosky pro obchodníky.
Zásadní otázka na závěr – jak je to vlastně s legalitou Bitcoinu v České Republice?
Česká Národní Banka vydala stanovisko k Obchodování s Bitcoiny dne 10. 2. 2014. Jeho hlavní závěry zní, že obchodování s Bitcoiny nevyžaduje povolení ČNB a nepodléhá dohledu ČNB. Povolení ČNB není potřebné ani k přijímání úhrad zboží a služeb prostřednictvím Bitcoinů. Plné stanovisko je k nalezení na webu ČNB. Obchodování samozřejmě podléhá pravidlům tzv. AML zákona, tzn. zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. V praxi to znamená povinnost evidence zákazníků nakupujících Bitcoin od určitého finančního obnosu.