Kolik stojí svatba?
V České republice utratí svatebčané nejvíc za svatební hostinu, dort a prsteny. Neváhají si přitom na svatbu půjčit, a to i více než 50 tisíc korun.
Vyplývá to z tiskové zprávy GE Money Bank, podle které navíc běžná česká svatba stojí od 10 000 Kč do 50 000 Kč. Do 10 tisíc utratí za svatbu jen 11 % respondentů proběhlého průzkumu, jehož se zúčastnili lidé, kteří měli svatbu v posledních dvou letech, nebo ji v nejbližší době plánují. Naopak částku od 50 000 Kč do 100 000 Kč utratí za svatbu třetina dotázaných. Nejdražší svatby se konají v Praze, kde cena každé třetí převyšuje 100 000 Kč. Takto vysoké částky utrácí 12 % účastníků výzkumu.
Fakt, že se za posledních několik let ceny svateb téměř zdvojnásobily, potvrzuje také svatební agentura PragueWeddings.com. Ta běžně pořádá svatby za 200 000 Kč i více. A to částka navíc ještě nezahrnuje svatební cestu, která se čím dál častěji stává obvyklou součástí svatby.
Mladí lidé do 26 let se při pořádání svatby nemohou spolehnout na úspory, a tak volí možnost financování pomocí půjčky. Na veselku podle svých představ by si neváhala půjčit více než třetina mladých novomanželů a téměř polovina z nich by byla ochotna si půjčit částku převyšující 50 000 Kč.
Za co se na svatbě utrácí
Češi si na svatbách neodpustí veliké hostiny. Jako nejdražší položku ve svatebním rozpočtu ji vidí téměř tři ze čtyř dotázaných. Také dort nemůže být nijak obyčejný. Na jeho nákupu by šetřilo pouze necelých 14 % respondentů. Nedílnou součástí svatebního obřadu jsou prsteny, které necelých 15 % dotázaných hodnotí jako druhou nejdražší část celého sňatku právě po hostině. Další položky svatebního rozpočtu, které hodnotí respondenti, jako nejdražší jsou: šaty (7,6 %), zábava (3,3 %), ubytování (1,5 %) a po půl procentu obdržel pronájem prostor a fotograf.
Svatební šaty
V Čechách je běžné půjčování svatebních šatů pro nevěstu, a to pro více než polovinu z nich. Přesto se v současné době objevuje trend, že si nevěsty šaty kupují nebo nechávají ušít na míru, aby jim zůstaly na památku nebo aby je mohly využít v budoucnu při jiných příležitostech. Tuto variantu volí přes 40 % dotázaných, nejvíce ženy ve věku 45 a výše (63 %). U ženichů je tomu jinak. Ti si téměř ve třech čtvrtinách případů šaty kupují, protože je mohou využít i pro další příležitosti.
Svatby na zámku jsou stále populární
Pro klasické uzavření sňatku na úřadě je téměř 60 % respondentů starších 36 let, celkem by pak svatbu na úřadě preferovalo 38 % dotazovaných. Pro mladší ročníky, a to pro téměř 40 %, je jasnou volbou atmosféra českých hradů a zámků. Každá pátá moravská svatba se koná v kostele, to je oproti Čechám dvojnásobný počet. Více než 10 % dotázaných uvedlo jako místo svatby zahradu. Zájem je ale i o netradiční místa konání svatby. Například obřad na pláži by preferovalo až 5 % Čechů.