Drahé alkalické baterie se nevyplatí, vydrží méně než ty úplně obyčejné
Z výzkumu spotřebitelského časopisu dTest vyplývá, že nejlevnější tužkové baterie jsou mnohdy lepší, než ty drahé značkové. Zkoumáno bylo 13 modelů tužkových baterií.
Mezi alkalickými bateriemi od různých výrobců jsou značné cenové rozdíly. Za výrobky renomovaných značek zaplatíme i více než 30 korun za kus, zatímco pořizovací cena baterií privátních značek řetězců je až pětkrát nižší, necelých 6 korun za kus. Rozdíly v cenách baterií však neodpovídají rozdílům ve výdrži.
Redaktor časopisu dTest k tomu říká:
„Zkoušky ukázaly, že výkonnost jednotlivých výrobků střední třídy se neliší natolik, aby to ospravedlnilo vysoké pořizovací náklady některých z nich. Reklamní tvrzení o vysoké výdrži baterií předních značek je tudíž třeba brát s rezervou. Nejlevnější výrobky v testu předčily většinu těch dražších.“
Laboratorní měření simulovala použití baterií ve dvou typických situacích. Test středně vysokého kontinuálního odběru proudu napodoboval použití baterií v hračce s elektromotorem, jako je třeba auto na dálkové ovládání. Druhá zkouška simulovala použití baterií ve fotoblesku, tedy opakovaný krátkodobý, ale poměrně velký odběr proudu. Výsledky ukázaly zajímavé srovnání, zejména s přihlédnutím k cenám hodnocených baterií.
Nejlépe si z testovaných výrobků vedl drahý model předního výrobce, Varta High Energy, který ve zkoušce kontinuální spotřeby vydržel 8 hodin a 20 minut. Baterie privátních značek řetězců za ním ale nijak dramaticky nezaostávaly. Překonaly většinu výrobků známých firem, přitom jsou mnohem levnější. Například v pořadí druhý model Aerocell z Lidlu měl výdrž 8 hodin a 11 minut, oproti bateriím Varta ho však pořídíte za 5x nižší cenu.
Poslední skončily pro změnu baterie Philips Power Alkaline, které při testu kolísavé spotřeby vykázaly poloviční výkon oproti modelům privátních značek řetězců. Stojí ale téměř 4x více.