Pizza za necelé 4 miliardy!
8 zajímavostí o Bitcoinu, které možná neznáte
Zcela jistě jste už slyšeli o Bitcoinu, který se těší stále většímu zájmu díky své technologii, transparentnosti a efektivitě. Tato digitální měna není na rozdíl od ostatních běžných, tzv. FIAT měn kontrolovaná bankou ani žádným jiným finančním ústavem. Stále více investorů si také vybírá některou digitální měnu jako alternativní způsob, jak dosáhnout zisku, a bitcoin je na trhu nejdominantnější. Dnes vám chceme ukázat 8 zajímavostí o Bitcoinu, o kterých jste možná nevěděli.
Bitcoin nebyl první pokus o digitální měnu
Mnoho lidí si myslí, že Bitcoin byl první digitální měnou. Úplně pravda to není. Asi prvním vážným pokusem o vytvoření životaschopného systému elektronických plateb byl totiž DigiCash Davida Chauma. Stejnojmennou společnost založil už v roce 1989. V roce 1997 přišel Adam Back s proof-of-work systémem Hashcash a o rok později Wei Dai s projektem b-Money a Nick Szabo se svým pokusem o vytvoření digitální měny Bit Gold. I když se tyto projekty v praxi neprosadily, měly později přímý vliv na fungování Bitcoinu.
Velmi zajímavé je, že i známý americký ekonom a nositel Nobelovy ceny Milton Friedman v roce 1999 předpověděl systém velmi podobný Bitcoinu. Řekl, že brzy vznikne „spolehlivá elektronická hotovost“, v níž se pomocí internetu budou převádět finanční prostředky od A k B, i když A ani B nebudou vědět, kdo je druhá osoba a tato digitální měna bude zcela mimo kontrolu státu. Zhruba deset let po jeho předpovědi, v roce 2009, vznikl Bitcoin.
Zakladatel Bitcoinu zůstává tajemnou legendou, ale byl nominován na Nobelovu cenu!
Zakladatel Bitcoinu, Satoshi Nakamoto, zůstává záhadnou legendou, o totožnosti vynálezce této digitální měny se totiž dodnes nic moc neví. Není známo, zda u zrodu kryptoměny, která mění způsob, jakým dnes lidé používají peníze, stál jeden člověk, nebo skupina lidí. Již v roce 2009 byl jeho software uvolněn jako otevřený zdrojový kód a první blok v řetězci vytěžil právě Nakamoto. V roce 2015 získal tajemný zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto nominaci na Nobelovu cenu za ekonomické vědy!
Soukromý klíč by současný počítač prolomil zhruba za 325 000 000 000 000 000 let
Většina kryptoměn používá kryptografii eliptických křivek, která je založena na obtížnosti dešifrování extrémně dlouhých číselných řad. Je takřka nemožné odvodit soukromý klíč z veřejného klíče. Vzhledem k tomu, že každý soukromý klíč obsahuje stovky znaků, trvalo by prolomení klíče současným počítačům nepředstavitelně dlouhou dobu. Číslo vyjadřující počet kombinací lze spočítat jako 2 na 256 – nebo také 1,16 x 10^77. Matematici předpokládají, že získání soukromého klíče metodou pokus-omyl by v současnosti rychlému počítači trvalo zhruba 325 000 000 000 000 000 let.
Minimální poplatky za posílání peněz
Posílání peněz někomu, kdo se nachází v jiné části světa, je spojeno s vysokými poplatky. Jsou účtovány za převod, za konverzi měny nebo jiné služby a strhávají si je banky nebo finanční ústavy, které převod zprostředkovávají. Vedle vysokých poplatků je dlouhá i doba potřebná k provedení převodu, který může trvat i několik dní. V případě bitcoinů je to ale jinak, poplatky spojené s převodem bitcoinů jsou velmi malé nebo nulové a doba převodu se počítá v řádech minut.
Bitcoinových milionářů je téměř 100 000
Je těžké s jistotou určit, kolik je bitcoinových milionářů, protože peněženky jsou anonymní a cena bitcoinu je volatilní. Podle BitInfoCharts však v současné době existuje 98 180 adres, na kterých je uložen BTC v hodnotě 1 milion dolarů nebo více. Časopis Forbes na svůj seznam miliardářů pro rok 2021 zařadil 12 kryptoměnových miliardářů.
Bitcoin a bitcoin
Také už jste se setkali s Bitcoinem a bitconem, s malým a velkým B, klidně i v jednom odstavci? Nemusí to být chyba! Problém je v tom, že Bitcoin je jménem sítě a protokolu a bitcoin je stejnojmennou digitální měnou. A zatímco jméno sítě by mělo začínat velkým písmenem, měna jako taková by měla začínat malým b. U přídavných jmen je to jednodušší, tam nám zůstává b pouze malé, takže píšeme bitcoinová síť nebo bitcoinová transakce. Nemusíme tedy přemýšlet o tom, o jaký Bitcoin/bitcoin vlastně jde.
Satoshi je nejmenší účetní jednotka v Bitcoinu
Nemusíte si kupovat hned celý bitcoin, který stojí v současné době kolem 380 000 Kč. Jako investor můžete získat jen jeho část. Koupíte si prostě určitý počet satoshi (SAT). Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst, přičemž satoshi představuje jeho nejmenší existující jednotku. 1 SAT = 0,00000001 BTC, jinými slovy 1 BTC představuje 100 milionů SAT. Poprvé se tento nápad objevil 15. listopadu 2010 na veřejném fóru pro nadšence do blockchainu nazvaném BitcoinTalk. Satoshi není jedinou jednotkou pro podíl bitcoinu, ale určitě je tou nejvíce využívanou. Další jednotkou částí bitcoinu je např. bitcent (100 SAT).
Laszlo Hanyecz utratil v roce 2010 za pizzu 10 000 bitcoinů!
22. května 2010 si Laszlo Hanyecz, jeden z prvních osvojitelů tehdy právě zakódované kryptoměny, koupil za 10 000 bitcoinů pizzu Papa Johns. Tento nákup se v roce 2010 rovnal zhruba 41 dolarům podle tehdejšího kurzu bitcoinu a je všeobecně považován za první případ, kdy byla virtuální měna použita k nákupu čehokoliv v reálném světě. Když použijeme kryptoměnovou kalkulačku vyjde nám, že dnes je hodnota této pizzy necelých 4000000000.00 CZK!!!
Rádi byste si taky došli na pizzu za své bitcoiny? Dnes už to takový problém není, už i restaurace a obchody v České republice začínají bitcoin akceptovat k platbě. A kde bitcoin nakoupit, pokud ještě žádný nemáte? Můžete zkusit třeba krypto směnárnu MyCoiner, která je ryze česká a poskytuje své služby v nejvyšší možné míře zabezpečení.
PR text