Kouzlo dividendových akcií
Pokud se začínáte zajímat o svět investování a trochu se ztrácíte v tom nepřeberném množství možností a instrumentů, vůbec se vám nedivíme – volba správné strategie obzvláště na začátku není vůbec jednoduchá. Ze všech stran se na vás valí tuny informací, jak „zaručeně“ vydělat, a může se klidně stát, že vás tato informační nálož značně znechutí.
Ale nezoufejte. Jakmile odfiltrujete všechen šum a postupy vhodné pro pokročilejší investory, začne se nabízet spolehlivá, dlouhodobá strategie určená k postupnému zhodnocování vašich financí v dlouhodobém horizontu. Řeč je o dividendových akciích, nástroji starém jako burzy samy, který dodnes zastává v burzovním světě stěžejní pozici.
Co jsou to dividendové akcie, jaké jsou jejich výhody a proč se do nich vyplatí investovat? To vše se dozvíte v tomto článku.
Co jsou to dividendové akcie a jak fungují dividendy?
Akcie lze vnímat jako podíly ve společnosti, zatímco dividendy jsou v podstatě podíly na zisku společnosti. Dividenda je tedy jakýmsi dodatečným příjmem nad rámec cenových pohybů samotné akcie, který vám daná společnost vyplácí v určitých pevně daných intervalech.
Pokud držíte „obyčejné“ akcie, váš zisk se bude odvíjet pouze od vývoje jejich hodnoty. V případě dividendových akcií však vyděláváte nejen na růstu hodnoty firmy, ale také na pravidelně vyplácených dividendách – pasivním příjmu, tolik omílaném snu všech dlouhodobých investorů.
Vyplácení dividend je jednoduše jedním ze způsobů, jak firma může naložit se svými zisky. Investoři mají kvalitní dividendové tituly velmi rádi, protože v nich spatřují určitou přidanou hodnotu – kromě stabilního byznysu s potenciálem dlouhodobého růstu se mohou těšit také na pravidelnou odměnu, kterou následně mohou reinvestovat nebo využít jinak dle vlastního uvážení.
Není dividenda jako dividenda
Pozor, samotná skutečnost, že firma vyplácí dividendy, ještě neznamená, že se jedná o firmu kvalitní. Pokud zde např. máme firmu, která vyplácí procentuálně mimořádně lákavou odměnu, ale podniká ve skomírajícím nebo i pozvolna umírajícím odvětví (což by se dalo říct třeba o dnešním ropném průmyslu, kde firmy budou muset projít řádnou reorganizací), nesmíme se dividendou nechat zlákat – firma ji beztak nebude schopná vyplácet dlouhodobě.
V rámci analýzy firem vhodných k dlouhodobému držení je vhodné vyhledávat stabilní společnosti s dlouhodobou historií, dobrou pozicí na trhu a významným potenciálem do budoucna. Kromě dividendového výnosu, který nám ukáže procentuální hodnotu dividendy oproti ceně akcií, je zde řada dalších faktorů, např. P/E, P/B, marže apod. Více o zásadách bezpečného výběru dividendových akcií se dočtete zde.
Pozor, důslednost se v tomto případě vyplácí. Řeč je totiž o opravdu dlouhodobých strategiích, kdy je ideální doba držení akciového titulu navždy.
Klady a zápory dividendových akcií
Investování do dividendových akcií sice nabízí řadu výhod, ale skýtá i určitá úskalí. Mezi nejvýznamnější klady se řadí:
- Obecně vyšší stabilita firem vyplácejících dividendu oproti těm, které tak nečiní
- Pasivní příjem, který můžete dále reinvestovat, střádat si na důchod apod.
- Stabilní příjem z investovaného kapitálu, vhodné pro investory s vysokou averzí k riziku
- Obecně dlouhodobá strategie s jasnými cíli, v rámci které necháváte pracovat čas a jež nevyžaduje příliš mnoho zásahů, které jsou zde spíše na škodu
Z nevýhod pak stojí za zmínku následující:
- Riziko propadu nebo i pozastavení výplat dividendy v případě špatné ekonomické situace (viděli jsme u epidemie koronaviru, která nechala vykrystalizovat opravdu stabilní podniky, které výplaty nepozastavily)
- V důsledku vyplácení dividend společnost ztrácí kapitál, který by jinak mohla investovat, roste tedy pomaleji
Líbí se vám dividendové akcie? Rádi byste se dozvěděli více o akciích jako takových? V tomto článku naleznete odpovědi na všechny vaše otázky.
Příklady dividendových akcií
Tradice dividendových akcií je velmi rozšířená v USA, kde je tamní obyvatelé často vnímají jako něco ve smyslu našeho důchodového pojištění. Není proto divu, že jedny z nejzajímavějších kousků najdeme právě tam.
Pozor! Opakujeme, že dividendový výnos není jediným a ani zdaleka nejdůležitějším kritériem výběru. Na danou společnost je vždy nutné nahlížet z mnoha úhlů.
Johnson & Johnson (JNJ)
V poslední době jste o této společnosti mohli slyšet v souvislosti s její vakcínou na koronavirus. V každém případě se však jedná o velmi stabilní firmu vyrábějící širokou paletu výrobků z odvětví péče o zdraví, která svou dividendu zvyšuje již dlouhých 57 let po sobě.
Mimochodem, tato skutečnost ji řadí do exkluzivního klubu tzv. dividendových aristokratů, kteří hodnotu vyplácené dividendy zvyšují již po více než 25 po sobě jdoucích let. Johnson & Johnson v současnosti nabízí stabilní dividendu ve výši 2,43 %.
Unilever (ULVR)
Zajímavé tituly však můžeme hledat i u nás v Evropě. Za trochu nicneříkajícím názvem Unilever se skrývá jeden z největších výrobců potravin a výrobků pro péči o tělo na světě, který vznikl již v roce 1930 a v současnosti působí ve více než 100 zemích světa. Dividendový výnos zde činí 3,52 %.
Říká vám něco Knorr, Hellman’s, Rama, Hera nebo Signal, Radox, Cif či Domestos? Pokud některý z těchto výrobků máte doma (a jsme si téměř jistí, že více než jeden), pak vězte, že se jedná o značky spadající právě do portfolia Unileveru.
Ať už se rozhodnete investovat do čehokoliv, pamatujte na to, že byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.
PR text