Bude mít Bitcoin v budoucnosti vůbec místo? Ve kterých směrech nemá konkurenci a kde zaostává?
O kryptoměnách jste si za celou dobu jejich existence mohli přečíst nejrůznější informace a zprávy, které si možná v mnohém odporovaly. A není se ani čemu divit. Kryptoměnový trh budí u mnohých stále silné emoce a někdo na druhou stranu, ani neví, co kryptoměny jsou.
Toto různorodé a občas nejasné vnímání kryptoměn poukazuje na jediné – kryptoměny jsou zatím příliš mladé. Co nám však jako společnosti můžou přinést? Čím jsou výjimečné, v čem konkurují klasickým penězům a v čem zaostávají?
Co je to Bitcoin?
Když se řekne kryptoměna, většina lidí si představí Bitcoin. Aby také ne, když to je tou úplně první kryptoměnou, na základě které, začaly posléze vznikat další a další.Bitcoin vznikl za účelem stát se budoucím decentralizovaným platebním prostředkem, který vás bude chránit před inflací a dalšími nepříjemnostmi.
„Věc“, nebo spíše technologie, díky které Bitcoin a další kryptoměny fungují, se označuje blockchain.
V této decentralizované síti (blockchainu) jsou zaznamenány veškeré platební transakce, které v rámci ní kdy proběhly. V síti uživatelé komunikují napřímo, to znamená, že mezi nimi není žádný centrální uzel, přes který by veškeré transakce musely procházet, přičemž do role centrálního uzlu si můžete dosadit banku. Komukoli na světě můžete poslat peníze napřímo, za minimální poplatek, během pár minut a zcela bez asistence banky, nebo jiné třetí strany.
Krásná myšlenka, že ano? Skvělé je, že už to několik let není pouze myšlenka, ale realita.
Blockchain technologie je po bezpečnostní stránce natolik dokonalá, že se její zabezpečení dosud nepodařilo nikomu prolomit. Veškeré hackerské útoky, které se za dobu existence kryptoměn udály, nebyly uskutečněny na síť jako takovou, ale na špatně zabezpečené burzy, nebo jiné subjekty operující s kryptoměnami.
Blockchain je tedy pro finanční a také jiné sektory (automobilový průmysl, zdravotnictví atp.) po stránce zabezpečení naprosto dokonalou technologií.
Finanční instituce i státy mají o technologii blockchainu a kryptoměny velký zájem
Není tedy ani divu, že si finanční instituce jedinečné povahy blockchainu a kryptoměn už stačily všimnout. Jen si vezměte například Českou spořitelnu, která testuje možnost nákupu kryptoměn v rámci jejich mobilní peněženky Poketka. A to je jenom Česká republika.
Světové investiční banky nad zařazením kryptoměn do svého portfolia velmi silně uvažují, jen zatím nevědí, jak je vlastně uchopit.
Že je blockchain velmi dobrou technologií si jsou vědomy i centrální banky jednotlivých zemí, kterým zrovna decentralizovaná povaha kryptoměn není příliš pochuti, ale některé mají dokonce v plánu na blockchainu vytvořit vlastní státní kryptoměnu. A pro příklad si nemusíme chodit příliš daleko. Tou zemí je Velká Británie, která vyvíjí svou vlastní digitální měnu RSCoin. Pokud bychom pokračovali dále, například taková krizí zmítaná Venezuela vyvinula také vlastní kryptoměnu Petro, která měla být kryta ropou.
Petro zatím ve Venezuele moc dobře nefunguje, protože Spojené státy mají obavy, že naruší jimi uvalené sankce na Venezuelu. Dobrého přijetí se Petro nedočkalo ani u světových brokerů, jelikož se jedná o vlastní měnu diktátorského režimu.
Co je však jisté, bezhotovostním směrem se bezesporu v budoucnu půjde. Vždyť podle dohadů by měla být Velká Británie bezhotovostní zemí do roku 2043. V konečném důsledku bude jedno, jestli platíte běžnými penězi (kartou, mobilem, hodinkami) nebo kryptoměnami.
A co dělá kryptoměny tolik atraktivní?
Decentralizace. Pravou podstatou kryptoměn založených na blockchainu vždycky byla a také bude decentralizace, tedy oproštění se od moci státu anebo banky. Banky vám můžou sáhnout na účet a v případě problémů finance zmrazit, kdežto u Bitcoinu, potažmo u jiných kryptoměn, by to nešlo. Takže i když mají státy a banky snahu vytvořit své vlastní digitální měny, s pravými decentralizovanými kryptoměnami budou mít společnou jen technologii.
Odolný vůči inflaci. Počet Bitcoinů je předem daný. Bitcoinů nebude nikdy více jak 21 milionů, což z něj dělá měnu, kterou inflace nemůže znehodnotit. Nikdo nemůže rozhodnout o tom, že se vytvoří nové Bitcoiny, tak jako je tomu klasických bankovek.
Transparentnost. I když se zpočátku mělo za to, že platby na blockchainu jsou anonymní, nic ve skutečnosti nebylo vzdáleno tolik pravdě. Ony anonymní jsou, dokud někdo neodhalí svoji adresu. Byl případ, kdy teroristé využívali zdánlivé anonymity transakcí v rámci blockchainu k financování svých teroristických záměrů, nicméně Spojeným státům se právě díky blockchainu podařilo dlouho hledané zločince dopadnout.
Nízké poplatky. Poplatky za transakce jsou v porovnání s klasickými bankovními převody o dost nižší.
Bitcoin je jen špička ledovce – Blockchain sahá mnohem dál
Blockchain technologie, to není jenom Bitcoin a ostatní kryptoměny, které na něm běží. Blockchain je mnohem více. Nejen tak pro nic za nic se říká, že blockchain je novou generací internetu. Tuto technologii půjde využívat snad v každém průmyslu (zdravotnictví, automobilový průmysl atp.). Viz tento článek.
Myslíme, že se v budoucnosti máme rozhodně na co těšit.
Bitcoin má ještě relativně dlouhou cestu před sebou
Jak jsme již zmínili na začátku, kryptoměny jsou mladé, a tak Bitcoin i všechny ostatní digitální měny mají své limity. Například Bitcoin je oproti VISA transakcím mnohonásobně pomalejší. VISA totiž dokáže za jedinou sekundu zpracovat až 24 tisíc transakcí, zatímco Bitcoin pouze 7. Jenomže už se moc nemluví o tom, že VISA má 61 let, zatímco Bitcoin pouze 10. Nicméně technologie blockchainu a kryptoměny samotné, se neustále vyvíjí a lze očekávat, že takto pozadu nezůstanou příliš dlouho.
Kdy je nejvhodnější doba na investici do kryptoměn?
To, co je u Bitcoinu nevýhoda, je zároveň jeho výhoda. Široká veřejnost i obchodníci začínají pomalu ale jistě Bitcoin akceptovat. Trh kryptoměn je tak pořád ještě malý, což z něj činí naprosto dokonalou příležitost k investici. Už sice nebudeme mít možnost koupit Bitcoin za zlomek dolaru, ale příležitost kryptoměny výhodně nakoupit zde pořád je, a to i teď za tuto hodnotu, kterou zrovna mají.
Čím více bude společnost kryptoměny akceptovat, úměrně tím poroste i jejich cena.
Nutno také poznamenat, že několik dalších kryptoměn, jako je Litecoin, Ethereum, Ripple, Monero, Zcash, Bitcoin Cash, jsou velmi perspektivní, ba dokonce toho nabízí víc než Bitcoin, přičemž jejich cena je zatím velmi podhodnocena.
Když investoři teď upírají zraky k Bitcoinu, není nejvhodnější čas na nákup těchto kryptoměn?
Připravil: Finex.cz