Žádáte o úvěr, kreditku nebo hypotéku? Registr dlužníků vám muže zatopit!
Pokud jdete žádat o úvěr, kreditku, hypotéku, chcete auto na leasing nebo vybavení na splátky, podle zákona o spotřebitelském úvěru musí finanční instituce prověřit, zda půjčku utáhnete. To je dovede i k vaší úvěrové historii, která je zaznamenaná právě v tzv. úvěrových registrech. Máte se jich bát?
Co je úvěrový registr?
Pokud si půjdete zažádat o výhodný úvěr apod., úvěrovým registrům se nevyhnete. Finanční instituce musí proklepnout, jestli půjčku utáhnete, bude se proto zajímat o vaše příjmy a pravidelné výdaje. Mezi výdaje patří právě půjčky. Důležitým údajem je tu pak vaše splátková bilance, tj. zda pravidelně splácíte, nebo ne. To leccos řekne i o tom, jak byste se chovali v budoucnu. Banka tím též zabraňuje tomu, abyste spadli do dluhové pasti, splácení jednoho úvěru druhým, která často vede k obrovskému zadlužení bez schopnosti splácet.
Úvěrové registry nebo také registry dlužníků obsahují informace o aktuálních i minulých půjčkách. Evidují výši půjček, kolik je třeba ještě doplatit a jak je na tom klient s platební morálkou. Obvykle jsou o vás v registru dlužníků vedeny dva druhy záznamů: pozitivní, když máte půjčku, kterou řádně a včas splácíte, nebo negativní, když splácet nestíháte. První záznam, pokud je, vám může dokonce pomoci, říká, že jste důvěryhodný a již ověřený klient, kdežto druhý záznam, negativní, může přiklepnutí úvěru naopak ztížit
Druhy registrů dlužníků
Registrů dlužníků je několik, přičemž jen tři obsahují relevantní informace. Konkrétně je to Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a registr dlužníků SOLUS. Zatímco v prvních dvou registrech jsou zaznamenány úvěry, v poslední jsou záznamy i z telekomunikačních společností a od distributorů energie.
Jak dlouho jsou záznamy vedené?
Informace o půjčkách jsou v bankovním i nebankovní registru obsažené ještě čtyři roky po umoření půjčky. Neúspěšná žádost o půjčku bude v bankovním registru uchovaná ještě rok, v nebankovním šest měsíců. V registru dlužníků SOLUS budete jako dlužník uvedený až potom, co nezaplatíte tři po sobě jdoucí splátky nebo hned první dvě splátky čerstvě sjednané půjčky. Částka však musí překročit 500 Kč. Informace jsou tam vedeny tři roky od umoření dluhu. Záznamy o pozdní úhradě účtu za telefon nebo energie se mažou po jednom roce od zaplacení.
Vymazání z registru
Zatímco u bankovního registru musíte počkat danou dobu a záznam, tj. vroubek, poté sám zmizí, u nebankovního registru nebo SOLUSu to lze urychlit. Tyto registry totiž zpracovávají veškerá data výhradně na základě souhlasu klienta. Souhlas klienti poskytují v souvislosti s žádostí o úvěr, a to na dobu určitou. Můžete proto podat žádost o odvolání souhlasu, která je vždy posuzována individuálně za spolupráce klienta a dané finanční instituce. Záznam však nebude smazán, pokud není půjčka ještě splacena. Záznam nebude smazán ani v případě nezaplaceného telefonu či energií.
Ze všech třech registrů můžete získat výpis. U prvních dvou to lze udělat osobně, poštou nebo on-line, u posledního pouze poštou a on-line. Výpis pomůže zjistit, kolik a kde dlužíte nebo zda náhodou někdo nenasekal vaším jménem nějaké dluhy. Občasnou kontrolu, zejména pokud máte podezření, rozhodně doporučujeme.
PR text