Kontokorent je forma průběžného úvěru sjednávaná typicky k běžnému bankovnímu účtu. Klient banky může díky kontokorentu čerpat peníze i nad rámec dostupného zůstatku vlastních finančních prostředků – čili jinak řečeno může ze svého bankovního účtu čerpat finance i do mínusu až do výše stanoveného kontokorentního rámce.
Typy a úskalí kontokorentu
Kontokorent často funguje tak, že jej klient musí jednou za určené období zcela splatit (jeho bankovní účet nemůže být trvale v mínusu, musí být jednou za určené období na nule), typicky jde o období jednoho roku, čili kontokorent musí být minimálně jednou ročně vyrovnán / splacen.
Banky nabízí často několik typů kontokorentních úvěrů, vždy s nějakou úrokovou sazbou a někdy také s poplatkem za přistavení kontokorentu na další období (typicky jeden rok). Většinou to bývá tak, že čím je poplatek za přistavení kontokorentu vyšší, tím nižší je úroková sazba a naopak.
Smlouva ke kontokorentu je nejčastěji na neomezenou dobu. Banky nabízí kontokorent pro fyzické osoby i firmy. Pro přidělení výše kontokorentu vycházejí z obratů na bankovním účtu klienta.