Co se stane s hypotékou po zemřelém?
Pořídit si bydlení z vlastních úspor není jednoduché a ne každý má tuto možnost. Pokud nemáte dostatek peněz, bude právě hypotéka tím správným řešením. Ale co se stane s hypotékou v případě úmrtí?
Jak postupovat v případě úmrtí blízké osoby?
O smutné události úmrtí osoby, která na sebe měla sjednanou hypotéku, je nutné neprodleně informovat banku. Bance je třeba doložit úmrtní list, na jehož základě s vámi bude banka jednat. Smrtí majitele hypotéky povinnost splácet dluh ovšem nekončí. Pozůstalí musí ve splátkách plynule pokračovat, a to i v případě, že ještě neskončilo dědické řízení.
Tip: Více informací notářských řízeních, vdovských a vdoveckých důchodech a dalších záležitostech spojených s úmrtím naleznete na webu Pegas – Pohřební služby Praha.
Pokud zesnulý neuzavíral smlouvu sám a má spoludlužníka, hrozí spoludlužníkovi sankční poplatky v případě nedodržení splátkového kalendáře. Spoludlužník zůstává k úvěru zavázán i nadále. Po ukončení dědického řízení může dluh přejít na některého z dědiců, který se tak stane dalším spoludlužníkem místo zemřelého.
Lze rozložit splátky na delší období?
Po úmrtí často dochází k tomu, že pozůstalí nejsou schopni hradit měsíční splátku hypotéky v plné výši. Banky obvykle řeší tuto situaci individuálně a v některých situacích mohou být shovívavé. Velmi zde záleží také na vašem přístupu a rychlosti řešení vzniklé situace.
Krajním řešením může být prodej nemovitosti s hypotékou, která se převede na nového majitele.
Tip: Zkuste se domluvit na tzv. Refinancování hypotéky, kdy požádáte banku o nový (výhodnější) úrok a tím i nové splátky hypotéky. K refinancování běžně dochází na konci fixace období. Můžete tak získat nižší splátky hypotéky, které pro vás budou přijatelné.
Jak situaci předejít?
Pro případ úmrtí je jediným řešením kvalitní pojištění. Pojistit se můžete pro případ ztráty zaměstnání, pracovní neschopnosti, smrti a trvalé invalidity. Ne všechny banky nabízí všechny tyto varianty. Při sjednávání hypotéky se proto na možnosti pojištění informujte a v případě zájmu patřičnou pojistku sjednejte.
PR text